בדיקת ציוד כיבוי אש

 
לכל עסק, מוסד, או מבנה ציבורי יש אחריות כלפי העובדים, הלקוחות, הספקים או כל אחד אחר שעובד במקום. אחריות היא לא רק דאגה לנוחות אלא קודם כל דאגה לבריאות ולבטיחות שלהם, מה שמתבטא בתקנות שונות שנוגעות לצדדים שונים וביניהם בטיחות אש.

בכל מבנה כזה חייב להיות ציוד כיבוי אש כגון: ספרינקלרים, מערכות כיבוי, מערכת התראה ומערכות כיבוי אחרות כך שבמידה ותפרוץ שריפה, אף אחד לא ייפגע וגם כמה שפחות רכוש יינזק. אך מעבר לחובת אחזקת המערכות הללו, יש חובה גם של בדיקת ציוד כיבוי אש בכדי לוודא שהמערכות תקינות ואם ישנם ליקויים, האחראים לציוד ידאגו לתקן אותם בהקדם.
 
 
בדיקת ציוד כיבוי אש
 
 

בדיקת ציוד כיבוי אש – מה נבדק?

 
בדיקת ציוד כיבוי אש היא בדיקה מקיפה שנערכת פעם בשנה, והמטרה שלה היא אחת: שתהיו ערוכים למקרה שתתרחש שריפה ובכדי שניתן יהיה לתפקד ביעילות הגבוהה ביותר במקרים כאלו. במסגרת הבדיקה נבדקים הדברים הבאים:
 
  • ארונות כיבוי אש
  • מתזים -ייבדק לחץ המים במתזים והאם הוא מספיק ועומד בתקנים הדרושים
  • שילוט – על מנת שניתן יהיה להגיע לאמצעי הכיבוי, מי שלא מכיר את המבנה על בוריו חייב שלטי הכוונה. אלו צריכים להיות במקומות בולטים ובעיקר היכן שיש את הציוד הרלוונטי ובדיקה של השלטים הללו היא חלק מבדיקת ציוד הכיבוי.
  • בדיקת מטפים – בדיקת מטפי הכיבוי מתחלקת ל-3. ראשית, היא נועדה לוודא שהמטף אכן מלא ושלא נעשה בו שימוש בעבר, ואת זה עושים באמצעות בדיקה של הנצרה שהיא סגורה לגמרי ושאינה פתוחה כמו גם שקילה של המטף ווידוא שיש בו את האבקה ובכמות הדרושה. שנית, מוודאים שנצרת הטף היא ללא נזק, אינה עקומה או שבורה מכיוון שאם היא כזו, בזמן אמת היא עלולה להפריע לשימוש תקין במטף. שלישית, לכל מטף יש לחץ בו הוא צריך להימצא במצב רגיל ויש במחוג הלחץ אזור ירוק שאם המחוג נמצא שם, יש לחץ תקין במטף. אם הוא לא, במידת הצורך הוא לא יוציא חומר כמו שצריך ולכן צריך להחליפו.
 

לא רק בשביל לעמוד בדרישות...

 
בדיקת ציוד כיבוי אש עשויה להיות מעיקה לפעמים, בטח אם נמצאים ליקויים שצריך לתקן במהירות. אך כל בעל עסק או כל מי שאחראי על מבנה ציבורי כלשהוא צריך לזכור שטוב שיש את הבדיקות הללו, בדיקות שמאתרות ליקויים בזמן לפני שיהיה מאוחר מידי.

אף אחד לא היה רוצה לעמוד בפני משפחות שיקיריהן נפגעו או בפני שופט שישאל שאלות קשות במידה ותתרחש שריפה אך לא יהיה ציוד כיבוי תקין בסביבה ולכן טוב שיש תקנים וטוב שיש בדיקות מעין אלו שחוסכות נפגעים, נזק לרכוש והסתבכויות עם החוק. הבדיקה מתבצעת לפי תקן 129, שמגדיר גם שמי שיכול לבצע בדיקה מעין זו הוא מי שהוסמך לכך.