הכנת תיק שטח - כל הפרטים

 
תיק שטח הוא קובץ מסמכים שיגן על העסק שלכם. לעיתים אנשים מזלזלים בחשיבות שלו ואולי שאננים שאירוע ביטחוני או בטיחותי כלשהו יכול לקרות, אך בכל מקרה החוק מחייב אתכם להכין אחד כזה כבר בשלב פתיחת העסק.

מה החשיבות שלו? מה יש בו? הנה כל הפרטים שיעשו לכם סדר.

 
 

מה זה בכלל הכנת תיק שטח?

 
תיק שטח הוא למעשה אוגדן של מסמכים ושל מידע שנדרשים כדי להגן על המבנה. ממה המבנה צריך להיות מוגן? מכל תרחיש שיכול לקרות החל מאירוע ביטחוני כלשהו כמו חטיפה או חפץ חשוד, רעידת אדמה, הצפות, שריפות וכן הלאה.

בתיק השטח יהיו צילומים, יהיו מפות וגם הסברים על יציאות חירום, חדרי פיקוד ציוד כיבוי אש וכמו שכבר יכולתם להבין לבד – כל דבר שיכול לעזור בשעת חירום כלשהי. אם אתם תוהים מדוע צריך לכתוב את כל הדברים הללו אז תמיד תזכרו אחרי שנים רבות שהעסק פועל את הכול אפשר לשכוח ולכן חשוב שיהיה קובץ מסודר שיהיה מוכן בכל מקרה חירום שיכול להגיע.

 

מי משתמש בתיק השטח?

 
כאשר יש אירוע בטיחותי כלשהו שדורש קריאה לכוחות חירום והצלה, הם אלו שישתמשו בתיק השטח. למשל, כאשר יש מספר טרוריסטים שחטפו אנשים בתוך הקניון, צוות מיוחד של המשטרה של הצבא ישתמש במסמכים שיש בתיק השטח כדי להבין מה אפשר לעשות ומאין אפשר להיכנס.

כאשר ישנה רעידת אדמה כוחות ההצלה יצטרכו להבין מאיפה אפשר להיכנס לבניין וגם הנתונים האלו יופיעו בתיק השטח. תיק השטח למעשה מאפשר לכל כוח פועל בשעת חירום לפעול במהירות רבה יותר כאשר כל המידע כבר אסוף וכל מה שנשאר לו לעשות הוא להשלים את הפרטים האחרונים בתמונת החילוץ.


 
 
הכנת תיק שטח
 
 

האם צריך לרענן את תיק השטח?

 
תיק שטח הוא אמנם קובץ מסודר מאוד והוא יכול להיות בעל עמודים רבים אפילו לעסק יחסית קטן, אך בכל זאת עליו לעבור ריענונים תקופתיים. הריענונים נקבעים לפי סוג העסק וכמובן לפי הצורך בפועל כאשר יש עסקים שמשתנים עם הזמן או שהמצב הביטחוני במדינה משתנה.

כמו כן גם הנהלים משתנים כדי שיהיו יעילים יותר וכל אלו משפיעים על הנהלים שיש בתיק השטח. גם שינויים כלשהם במבנה משפיעים על התוכן שמופיע בו ומיד אחרי השינוי הזה יש צורך לעדכן אותו. כדי להיות מוכנים לכל תרחיש המקום צריך לבצע תרגולים לפי תיק השטח, כך לא יהיו תקלות במקרה אמת.


 

מי חייב להחזיק בתיק שטח?

 
את תיק השטח אפשר למצוא בכל עסק שמכיל אנשים רבים או שהוא נמצא בדרגת סיכון כלשהי. למשל, אולמות אירועים, בתי מלון, מוזאונים, מוסדות מסחריים כמו חנויות רהיטים גדולות, אולמות תצוגה או קניונים, מוסדות חינוך כמו בתי ספר ואוניברסיטאות וכמובן גם בתי חולים, בתי אבות ואצטדיונים ואולמות ספורט, כולם חייבים להחזיק בתי שטח.

בנוסף לכל העסקים הללו, שאצל כולם הצורך בתיק שטח יהיה ברור מאליו, רשויות הכיבוי וההצלה קובעות מי צריך להחזיק בתיק כזה גם לעסקים קטנים.


 

הכנת תיק שטח - מי יכול לכתוב?

 
כאשר כותבים תיק שטח צריך להתייחס לכל הנתונים אך גם לנהלים של רשות כוחות ההצלה. חשוב מאוד לעבוד בצורה מסודרת ולהכיל את כל יציאות החירום, אמצעי ההגנה של המקום וגם הסכנות הביטחוניות והבטיחותיות שיש בו, מה שמצריך מחקר מעמיק מאוד.

כדי לקבל את כל אלו יש צורך לפנות לחברות מנוסות כאשר אלו הם חברות ייעוץ בטיחות. חשוב לזכור לקבל הצעת מחיר ולבצע סקר שוק מעמיק ורק לאחר מכן להחליט.


אנו ב-ש. הנדסת מיגון אש בע"מ מספקים מערכות שחרור עשן, מטפי כיבוי אש, מערכות גילוי אש ועוד אמצעים רבים למיגון מושלם. פנו אלינו עוד היום ונשמח לעמוד לשירותכם!