התקנת ספרינקלרים

 
לצערנו לא חסרים מקרים שמדווחים בחדשות שלנו על שריפות שפרצו בגלל קצר חשמלי או כל סיבה אחרת שהיא. גם שריפות שנגרמות בעקבות מזג האוויר הישראלי ושמשתוללות בשדות מעמידות בנייני מגורים רבים בפני סכנה.

מקרים כאלה עלולים לגבות את חייהם של אנשים רבים ולגרום נזק משמעותי לרכוש, והם מעלים שאלות רבות מאחר ורוב הישראלים מתגוררים בבתים משותפים וחשופים בפני אסונות כאלה, למשל: מי אחראי לפי חוק על תחזוקת מערכות לגילוי וכיבוי אש בבניין, האם החוק מחייב התקנת ספרינקלרים בבנייני המגורים, ומה עושים אם לא קיימת מערכת כאלה?

 

התקנת ספרינקלרים הם חובה ברבי קומות

 
בשנים האחרונות מרבית הפרויקטים שנבנים בישראל לצורך מגורים הם רבי קומות עצומים. התמקדות בשיטה זו, יצרה תקנות חדשות שהקבלנים מחויבים לעמוד בהם. אחת התקנות האלה היא התקנה של מערוכת גילוי וכיבוי אש – למשל התקנת ספרינקלרים.
 

מי אחראי על מה?

 
בנוסף לשאלה זו, החוק קבע כי תחזוקת הספרינקלרים והמערכות הנלוות להם נמצאת לגמרי בידי מחזיקי הדירות או בעליהן ולרוב – על ידי ועד הבית או נציגות הדיירים שאחראית על תחזוקת הציוד בבניין. נציגות הבניין צריכה להיות בקשר עם ספק שמסוגל לבדוק את פעילותם התקינה של הספרינקלרים ושל מערכות כיבוי האש, ולוודא שאכן הכול עובד כשורה.
 

לא רק התקנת ספרינקלרים

 
ספרינקלרים נפוצים מאוד בפרויקטים של מגורים בשנים האחרונות. אבל על מנת שמבנה מגורים בן 4 קומות ומעלה, יעמוד בתקנים, על פי תקנות שירותי הכבאות, צריך שיהיה בו אמצעים אחרים שיוכלו להציל את השוהים במקום בשעת שריפה, לדוגמה: ברז כיבוי בכל חדר מדרגות של מפלס קומתי שלידו ארון לציוד כיבוי, שיכיל שני זרנוקי כיבוי.

ישנם מקומות מסוימים שלגביהם יש תקנות מעט שונות, למשל: בחדר עם מיכל גז, חדר המתנה, חדר אשפה, הסקה ומיזוג יותקן גלגילון כיבוי קבוע ועליו צינור לחץ. בנוסף לכך, ליד כל חדר מדרגות בכל מפלס קומתי של בית מגורים יותקן מטף כיבוי אחד מסוג אבקה יבשה בגודל של 6 קילוגרמים.

 
 
 
התקנת ספרינקלרים
 
 

חוסר מודעות והזנחה עלולות לגרום לאסון

 
למרות החוקים הקיימים, עדיין יש חוסר מודעות והזנחה בכל הנוגע לנושא התחזוקה השוטפת, התקנת ספרינקלרים ומערכות גילוי וכיבוי אש באופן כללי. מחסור בציוד תקין עלול לגרום לאש להתפשט במהירות ולגרום לנזקים כבדים מאוד – בגוף, בנפש וברכוש.
 
אנחנו מזמינים אתכם ליצור קשר עם המומחים של ש. הנדסת מיגון אש בע"מ ולהתאים לכם את כל השירותים הנדרשים לכם על מנת להבטיח את בטיחותכם: 072-3296497.