מהי בדיקת מטפים ?

 
גם אחרי שרכשתם מטפי כיבוי אש, זה לא אומר שהם יגנו עליכם לעד. המטפים יכולים לצאת מכל לפעולה אחרי כמה שנים וזאת בגלל שהלחץ בהם יורד והם לא ישמשו אתכם לכיבוי השריפה ברגעי האמת. מה אפשר לעשות כדי לשמור עליהם תקינים בכל עת ? תמשיכו לקרוא ותגלו את התשובה.

 

למה חשוב לבדוק את המטפים?

 
מטפי כיבוי אש נועדו לכבות שריפות, כאשר יש מטפים שיכולים לכבות שריפות שנוצרו כתוצאה מבעירה של לוחות חשמל, יש כאלו שמותאמים לכיבוי נוזלים דליקים וכן הלאה.

יש כל מיני סוגי מטפים, החל ממטפי קצף שהם אולי המוכרים ביותר ועד מטפי פחמן דו חמצני , כאשר כל אחד מהמטפים הללו יכול לאכזב אתכם ברגע האמת. במקרה הטוב אתם יכולים להימלט ממקום השריפה ולחכות לצוות כיבוי אש ולקוות שכמה שפחות רכוש יינזק, ובמקרה הרע אתם יכולים להילכד במקום ולסכן את הבריאות שלכם, אולי גם את חייכם. זו הסיבה שצריך לבדוק את המטף כדי שיפעל כראוי.

 

כיצד בודקים מטפי כיבוי אש

 
בדיקת מטפים צריכה להתבצע בכמה פרמטרים כאשר סוג הבדיקה יכול להשתנות בהתאם לסוג המטף. למשל, אחת מהבדיקות שיש לבצע על המטף היא בדיקת הלחץ שלו. יש מטפי כיבוי אש שפועלים ממש כמו בלון חמצן, על ידי לחץ, כאשר מטפי פחמן דו חמצני או מטפי קצף פועלים בצורה זו.

לכל מטף כיבוי אש יש מד לחת מובנה כאשר יש לבדוק האם החץ נמצא בטווח הירוק שמעיד על כך שהלחץ תקין. אם הלחץ לא תקין יש למלא את המטף או להחליף אותו, בהתאם למצבו הכללי. כמו כן, יש לבדוק את הנצרה של המטף, האם נעשה בו שימוש חוזר וכמובן האם הוא לא מיושן יותר מידי.

 
 
בדיקת מטפים
 
 

מי יכול לבדוק את המטפים?

 
לכאורה, בדיקת מטפים נשמעת כמו בדיקה פשוטה ביותר. כל מה שיש לעשות זה לבדוק את המחוג על מד הלחץ שלו, להרים אותו ולהרגיש האם הוא מלא, לבדוק האם הנצרה פתוחה, קרי האם מישהו השתמש בו בעבר, לבדוק את המצב הכללי שלה וזה הכול.

בפועל בדיקה זו לא כל כך פשוטה ולא רק ברמה המעשית אלא גם ברמה החוקית, אתם לא יכולים לבדוק את המטף לבדכם. גם אם מטף כיבוי האש תקין לחלוטין אתם לא יכולים לקבל אישור לקיומו מבחינה חוקית אם אין לו את המדבקה של בדוק מקצועי שבדק אותו על כל חלקיו והכריז עליו כמטף תקין שישמור על המקום בעת בעירה.

 

מתי צריך לבדוק את המטפים?

 
מטפי כיבוי אש לא צריך לבדוק כל שבוע אלא פעם בשנה. בדיקה כזו תהיה מספקת כאשר צריך לזכור שלכל כלל יש יוצא מן הכלל. גם אם המטף נבדק לפני כמה חודשים, ברגע שהשתמשתם בו אתם חייבים לבדוק אותו שוב. יכול להיות שהוא התרוקן לחלוטין והוא לא יהיה כשיר לשימוש חוזר ויכול גם להיות שמקרה מסוים שקרה במקום, כמו הצפה או שריפה, פגעה בו. לכן יש צורך לבדוק אותו כל שנה תוך כדי שאתם בקשר עם החברה שמכרה לכם אותו, שלרוב תעניק גם שירותי תחזוקה, מילוי והחלפה לפי הצורך. גם הבדיקה וגם ההסמכה של צוות הבדיקות מעוגנים בנהלים לפי החוק ואין לעבור עליהם.

 
אם אתם רוצים לרכוש מטפים לעסק, אם אתם צריכים לתחזק את המטפים הקיימים או להחליף אותם למטפים מלאים ותקינים, אנו ב-ש. הנדס מיגון אש בע"מ כאן לשירותכם. אצלנו תקבלו שירות מקצועי ויסודי כך שתהיו ערוכים לכל תרחיש בכל עת!