מהן מערכות שחרור עשן ?

 
על המשפט אין עשן בלי אש הוא ללא ספק אחד ממשפטי המפתח בהבנה מדוע מערכות שחרור עשן הם מערכות חשובות כל כך. מערכות אלו יכולות להציל חיים כאשר בכל פעם שיש עשן, זה אומר שיש שריפה, והשריפה הזו יכולה לפגוע באנשים שנלכדו בה, ולא רק בגלל החום. זה הזמן לעשות סדר בנושא.

 

מהי מערכת שחרור עשן ומה תפקידה?

 
קל מאוד להבין מה מערכת שחרור עשן עושה הרי השם שלה מסגיר את פעולתה. מערכת זו אמורה לשחרר את העשן שנלכד במבנה כאשר העשן הזה יכול להיות הגורם המסוכן ביותר בשריפה.

התפקיד של מערכת שחרור עשן הוא להזרים את העשן מחוץ למבנה כאשר אפשר להבין שעיקר המקומות שזקוקים לה יהיו מקומות סגורים, כמו למשל בנייני מגורים גבוהים, גורדי שחקים, מוסדות כמו קניונים או משרדים ממשלתיים, בונקרים תת קרקעיים והרשימה עוד ארוכה. המערכת מזרימה את העשן באופן קינטי, כלומר דוחפת אותו החוצה במגוון דרכים וביעילות רבה.

 

מדוע העשן יכול להיות כל כך מסוכן?

 
לפני שנסביר כיצד בדיוק פועלת מערכת שחרור עשן חשוב להבין מדוע העשן יכול להיות מזיק כל כך. כאשר פורצת שריפה במקום מסוים, היא עלולה להתפשט מהר מאוד והחום כמובן יגרום לעוד חומרים להתאכל באש ולגרום לעשן נוסף.

נכון שגם החום עצמו מסוכן אך חשוב לדעת שרוב האנשים לא נפגעים וגם לא נהרגים כתוצאה מהחום, אלא כתוצאה מהעשן הרב שלא יוצא החוצה ולמעשה לוכד אותם. לא רק שהעשן פוגע בחוש הראייה ומטשטש את דרך המילוט, כאשר לכודים רבים מאבדים את ההתמצאות ונשארים ליד החלון על אף שנתיב המילוט יכול להיות פנוי, הם עלולים להיחנק ולהתעלף.


 
 
מערכות שחרור עשן
 
 

כיצד מערכות שחרור עשן פועלות

 
מערכת שחרור עשן דוחפת את העשן אל מבחוץ למבנה על ידי סדרה של מפוחים. המפוחים מותקנים בדרך כלל בתקרה ובקירות כאשר ההתקנה צריכה להתבצע בצורה שקולה ומחושבת בהתאם לגודל וצורת המבנה, בהתאם לכמות העשן שיכולה להיווצר לו וכמובן כל אלו כפופים לנהלים.

ישנן מערכות נוספות שיכולות לשחרר את העשן מהמבנה, כמו למשל חלונות עשן שייפתחו בעת שריפה ויאפשרו לעשן לעלות למעלה אל מחוץ למבנה, וילונות חוסמי עשן ועוד. עם זאת המפוחים מאפשרים את הסירקולציה הטובה ביותר כדי להוציא את העשן, ובכך גם להוציא את החום הרב והמסוכן מהמבנה.


 

כיצד נבחר מערכת שחרור עשן מתאימה

 
מערכות לשחרור עשן יכולות לעשות עבודה נפלאה ואולי ביום מן הימים אנשים רבים יישארו בחיים הודות להן. חשוב לבדוק היטב את הניסיון של אותה חברה שמתקינה את המערכת במבנה שלכם, חשוב לבדוק את הרישיון שניתן לה מרשות הכיבוי וההצלה וכמובן את רמת המקצועיות שלה. כמובן שגם פרמטרים כמו שירות אישי ואדיב ואחריות על המערכת יכולים לספר לכם אם הבחירה טובה או לא, אך המקצועיות של החברה, הניסיון שלה בתחום והרישיון שלה לעסוק בתחום הם העניינים העיקריים שצריכים לעניין אתכם.


 

בדיקה ותחזוקה של המערכת בשוטף

 
אותה חברה שמתקינה את מערכות שחרור העשן חייבת גם לבדוק את התקינות של אותן מערכות. חשוב לבדוק עם החברה גם את האחריות שהיא מעניקה על המערכת ועל זמינות התיקונים והבדיקות השוטפות שהיא צריכה לספק, כאשר מוטב תמיד לבחור בחברה שתמיד תהיה זמינה לכל שאלה. מדובר על מערכת חשובה מאוד שיכולה להציל חיים כאשר גורם המוות מספר אחת בשריפות יכול להיות שולי כאשר היא חלק מקו ההגנה.

אנו ב-ש. הנדסת מיגון אש בע"מ מספקים מערכות שחרור עשן, מטפי כיבוי אש, מערכות גילוי אש ועוד אמצעים רבים למיגון מושלם. פנו אלינו עוד היום ונשמח לעמוד לשירותכם!