מערכת כיבוי אש - כל הפרטים

 
לא רק שאי אפשר באופן מעשי בלי מערכות כיבוי אש, אפילו באופן חוקי יש מקומות שלא יוכלו להתקיים בלעדיהם. מעבר לקנסות גבוהים שיכולים להגיע על אותם עסקים ומוסדות, יש סכנה גדולה מאוד בהיעדרותן.

מה החשיבות שלהן? כיצד הן פועלות? מתי הן הכרחיות? הנה כל הפרטים.
 

מה חשיבותן של מערכות כיבוי אש?

 
מערכות כיבוי אש מצילות חיים ולמקרה שמישהו מערער על המשפט הזה, כדאי שיתעניין יותר בחדשות ויבין כמה שריפות פורצות בשנה אחת בישראל וכמה אנשים מערכות אלו היו יכולות להציל.

מערכת כיבוי אש הרבה יותר טובה ממערכת גילוי אש, כאשר היא לא רק מגלה את האש ומתריעה בפני כוחות הכיבוי אלא מכבה אותה באופן אוטומטי. מערכות אלו יכולות לעבוד גם כאשר העסק, המוסד או הבית ריק לחלוטין, וכך מצילות גם רכוש רב.

 

כיצד פועלות מערכות כיבוי אש?

 
  • מערכת כיבוי אש חייב להכיל גם גלאי עשן כיוון שרק כך הכיבוי עצמו יכול להתחיל. גלאי העשן, גלאי חום או גלאי אור, כולם פועלים למען איתור השריפה. בחירת הגלאי תלויה בסוג המקום וכמובן גם בתקציב. לאחר שמתקבלים הנתונים על ידי הגלאי הם נשלחים דרכו אל הרכז, שיכולה להיות אזורית או כתובתית.

  • הרכזת מפענחת את כל הנתונים ומחליטה האם מדובר בשריפה או לא. כאשר מדובר בשריפה היא שולחת את האותות לבעל המקום ולכוחות הכיבוי מפעילה את הסירנה והאזעקות וכמובן את מערכת הכיבוי עצמה.

  • מערכת הכיבי לרוב תהיה מערכת ספרינקלרים. הספרינקלרים הם ברזים קטנים שפולטים את המים בעת שריפה כך שהם יכולים לפעול לחוד. לפי מיקום השריפה לפי גלאי העשן, הרכזת תורה על הפעלת הספרינלקרים המתאימים כך שלא כל המקום חייב להירטב ולהינזק. הספרינלקרים לא בולטים וניתן להסתיר אותם בצורה אסתטית.


 
 
מערכות כיבוי אש
 
 
 

מי יכול להתקין מערכות כיבוי אש ?

 
את מערכות כיבוי יכולים להתקין רק מתקינים מוסמכים מטעם חברה עם רישיון. מדובר במערכות מצילות חיים שחייבות להיות עם תקן וכמובן שיש צורך לעמוד בכל הדרישות של החוק, גם בהתקנה וגם בתחזוקה שלהן. ההתקנה יכולה להתבצע על ידי חברות רבות כאשר מוטב לסקור את השוק היטב ולהבין מי החברה הטובה ביותר, ולא רק לפי המחיר.
 

מה לגבי התחזוקה של המערכות?

 
חברות אלו גם יתחזקו את המערכות באופן שוטף לכל הפחות פעם בשנה, כאשר האישור של הבודקים יהיה הכרחי ובעיקר כאשר מדובר בעסקים או במוסדות שחייבים להתקין את המערכות הללו לפי החוק.

התחזוקה צריכה לכלול בדיקת תקינות מלאה לכל חלקי המערכת וזה כולל גם החלפת חלקים במידת הצורך. צריך לזכור כי אי תחזוקת המערכת גם יכולה לגרור קנסות ואפילו סגירה של המקום, אך במקרה הגרוע ביותר המערכת פשוט לא תפעל כראוי ברגעי האמת.

 

מתי חובה להתקין מערכות כיבוי אש?

 
מערכת כיבוי אש יכולה לעזור לכל אחד להגן על המקום שלו, גם לבתים פרטיים ולדירות. עם זאת החוק מאפשר למגזר הפרטי להחליט בעצמו האם הוא זקוק למערכת הזו, מה שהוא לא מאפשר לעסקים ולמפעלים.

כל עסק חייב שתהיה לו מערכת גילוי אש כאשר חלק מהם חייבים מערכת כיבוי, בעיקר אם בשטח העסק מתבצעת בעירה כלשהי. למשל, מסעדות, מפעלים, מעבדות וכל עסק אחר שנמצא בסיכון בגלל שמובערת בו אש או שיש בו חומרים דליקים, חייבים להתקין מערכות כיבוי אש ולעמוד בכל תנאי התחזוקה.

מערכות כיבוי אש יהיו חייבות להיבדק כחלק מקבלת הרישוי לעסק.