שאלות ותשובות בנושא של ספרינקלרים

 

מהם ספרינקלרים ולמה הם משמשים?

 
הספרינלקרים הם למעה ברזי כיבוי. ברזי הכיבוי הללו נמצאים בדרך כלל בתקרה והם אמורים להתיז מים מיד כאשר פורצת שריפה. הספרינלקרים נחשבים כיום לפתרון הכי טוב כנגד שריפות ולעתים הם מותקנים יחד עם פתרונות אחרים כמו מערכות פיזור עשן שמורכבות ממפוחים רבים וחלונות מתרוממים או ברזי כיבוי, הידרנטים, וצינורות כיבוי אש במקום. הספרינלקרים יכולים להיות פתרון מהיר במיוחד וזו הגדולה שלהם, הם אוטומטיים לחלוטין. החיסרון היחיד של הספרינלקרים הוא המחיר הגבוה שלהם, ההתקנה שלהם יכולה לעלות לא מעט יותר מכל פתרון אחר וזו לא ההוצאה האחרונה.
 
 
 

כיצד הספרינקלרים פועלים בזמן אמת?

 
האם פתרון זה שעולה כמה אלפי שקלים אפילו לבית קטן יחסית באמת יכול לעזור לנו למגר את סכנת השריפה? בניגוד למערכת גילוי אש שמטרתם היא אך ורק לגלות את האש ולהתריע, מערכת זו יכולה לכבות את האש. לא רק שהיא מכבה את האש, היא גם עושה את זה באופן אוטומטי כאשר הספרינלקרים מבינים היכן יש שריפה ומתחילים להתיז מים במהירות ובסיבוביות כדי להגיע לכמה שיותר אזורים. לא רק שהם פועלים באופן אוטומטי, הם גם יכולים לעשות זאת בחלקים. כך לא יירטב כל האזור, ורק האזור בו פרצה השריפה יכובה כדי למנוע את ההתפשטות שלה ונזקים רבים נוספים.
 
 
ספרינקלרים
 
 

מהם ספרינלקרים סמויים ומי צריך אותם?

 
הספרינלקרים ידועים כפתרון נהדר שיכול לשמור על בטיחות העסק, המפעל והבית שלכם ברמה הכי גבוהה שיש, אך יש להם עוד חסרון אחד גדול. מעבר למחיר הגבוהה שלהם יש עוד חסרון אחד בולט והוא בדקורציה. ספרינלקרים הם מערכות לא כל כך מעוצבות והברזים שבולטים מהתקרה יכולים לכער את הסלון או חדר השינה שלכם, שלא לדבר על משרדים, אולמות תצוגה ומקומות אחרים שאמורים להיות בעיצובים מרשימים ואולי אף יוקרתיים יותר. כאן נכנסים לתמונה הספרינקלרים הסמויים. אלו הם ספרינלקרים פחות בולטים מהרגילים וכך ניתן לשמור על העיצוב, בעיקר במגזר הפרטי והעסקים.
 
 

מי יכול להתקין ספרינלקרים והאם יש תקן?

 
יש תקנים רבים לספרינקלרים ובכולם המתקינים צריכים להתייחס. המתקינים להיות בעלי רישיון, לא כל חברה יכולה להתעסק עם ספרינלקרים ובאופן כללי עם ציוד כיבו יאש או מערכות אחרות. לחברות אלו חייב להיות רישיון בתוקף וכמובן שהטכנאים שעובדים אצלה צריכים להיות מוסמכים במה שהם עושים. יש תקן לספרינקלרים עצמם שאותו מכון התקנים קובע או מאמץ ממדינות אחרות, כמו התקן האירופאי או האמריקאי, יש תקן לבדיקת התקינות שצריכה להתבצע בכל שנה והוא תקן 1928, יש תקן שקובע מי צריך להתקין ספרינלקרים וכמובן גם תקן לחברה עצמה לפי היכולות שלה בתחום.
 

מהי הארכת או הנמכת ספרינלקרים?

 
הספרינלקרים שאתם מתקינים אצלכם בבית, בעסק או במפעל יכולים לשרת אתכם זמן רב ובצורה נאמנה ואולי אפילו הגנו עליכם פעם אחת מנזק שריפה גדול יותר. מלבד התיקונים והבדיקות שיש צורך לבצע על הספרינלקרים, יש צורך לעתים לבצע שינויים מבניים במקום ואז גם הספרינלקרים צריכים להשתנות. רק כך הם יוכלו להישאר שימושיים גם במצב החדש ולשם כך אתם צריכים לקרוא לטכנאי מערכות כיבוי אש מומחה. הארכת ספרינלקרים מתבקשת כאשר בונים עוד חודר או כשהספרינקלרים צריכים להגיע לעוד מקום שאליו לא הגיעו קודם, והנמכה כאשר מנמיכים את התקרה מכל סיבה שהיא.