שאלות ותשובות - מערכות כיבוי אש

 

מהן מערכות שחרור עשן?

 
על מערכות כיבוי אש בוודאי שמעתם לא מעט אך מערכות שחרור עשן ידועות פחות, אך הן לא פחות חשובות. מערכות אלו יכולות לשחרר את העשן שנלכד בתוך המבנה והן עושות זאת על ידי מפוחי אוויר חזקים שיפעלו בשעת חירום ממש כמו מערכות ספרינקלרים או אמצעי הגנה אחרים. מערכות אלו יכולות להציל אנשים רבים כי בסופו של דבר רוב האנשים ייפגעו מהעשן ולא מהחום או מהאש בצורה ישירה.


 

מהם ספרינקלרים ומהי בדיקת ספרינקלרים?

 
הספרינקלרים היא המערכת המוכרת ביותר שיש. מערכת זו יכולה להציל אנשים באופן ישיר ולא רק להתריע בפניהם כאשר יש שריפה. בעוד מערכות גילוי אש רק מפעילות את הסירנות ואת האזעקה, הספרינקלרים הם למעשה ברזים מסתובבים שיכולים לכבות את השריה במהירות. יש כמה סוגי ספרינקלרים, יש כאלו גדולים יותר ויש גם ספרינקלרים סמויים. מערכות כיבוי אש אלו יעילות במיוחד בעיקר בגלל שהן אוטומטיות ויכולות לפעול תוך כמה שניות בודדות ולהציל נפשות רבות.


 

מהו תקן 1220?

 
תקן 1220 הוא אחד התקנים החשובים ביותר שבו העסק צריך לעמוד. תקן זה מתייחס כמובן למערכות כיבוי אש שמותקנות במקום והוא קובע כיצד יש להתקין אותן וכיצד יש לבדוק אותן. הוא אוכף את כל הנהלים לגביהן ובעיקר את סוג העסק וסוג המערכת שהוא צריך להתקין. יש סיווג של העסקים והמוסדות לפי רמות סיכון, שנמדדות לפי כמות האנשים שיש במקום, סוג החומרים שיש בו וכן הלאה. 
 
שאלות ותשובות מערכות כיבוי אש
 
 

מהם מטפים ומהי בדיקת מטפים?

 
מערכות כיבוי אש חייבות להיבדק לפחות פעם בשנה והבדיקה נעשית גם למטפים. למרות שמדובר על פריטים שקל מאוד להשתמש בהם ואינם מורכבים כמו מערכת ספרינקלרים, המטפים יכולים להיכשל ברגע האמת. הבדיקה מתבצעת על ידי חברות שמתעסקות בתחום ולרוב על ידי אותה חברה שמכרה את המטפים. הבדיקה תתבצע ללחץ שיש במטף, האם הוא מלא או ריק, האם הוא נפתח בעבר וכמובן בדיקה של הנצרה שלו.

 

מה זה תיק שטח, ומי מכין אותו ?

 
תיק שטח הוא אוגדן של מסמכים, שרטוטים ותכניות פעולה בשעת חירום. בתיק שטח יש את כל המידע שיעזור לכוחות ההצלה להתמודד עם הסכנות, ולא רק לכוחות כיבוי האש אלא גם לכוחות משטרה או כוחות מיוחדים שיצטרכו להגיע למקום ולטפל באירועים ביטחוניים מסוימים. תיק השטח יהיה גם מוחשי וגם וירטואלי והוא מתוכנן על ידי יועצי בטיחות לפי הנהלים שרלוונטיים לעסק.

 

מה כולל ציוד כיבוי אש ?

 
ציוד כיבוי אש הוא שם כללי למגוון רחב של מוצרים, אפילו מערכות כיבוי אש. עם זאת כאשר מדברים על ציוד כיבוי אש לרוב הכוונה לארונות כיבוי אש שבהם יש צינור כיבוי אש ומטף. בבסיסים צבאיים יש גם שמיכות ושקי חול שעוזרים לכבות את האש.
 

מהי בדיקת ציוד כיבוי אש ?

 
את אותו ציוד כיבוי האש יש לבדוק ממש כמו את מערכות כיבוי האש אך הבדיקה הזו תהיה מהירה, זולה ופשוטה יותר. יש לבדוק שצינור כיבוי האש מושלם ללא נזקים חיצוניים, שמטף הכיבוי מלא ומוכן לפעולה וכמובן שגם הזכוכיות ששומרות עליהם שלמות. יחד עם זאת יש לבדוק גם את פטישי החירום לניפוץ זגוגיות.

לקריאה נוספת על בדיקת ציוד כיבוי אש לחץ כאן >>>

 

מהן מערכות גילוי וכיבוי אש ומי מתקין אותן ?

 
מערכות כיבוי אש הן מערכות הספרינלקרים שעליהן דיבר מקודם. מערכות גילוי אש רק יגלו את האש ולא יכבו אותו אך זה יכול להספיק כיוון שברגע שיודעים על השריפה כשהיא רק פרצה, אפשר להתגבר עליה די בקלות עם מטף או צינור כיבוי אש. רק חברה מנוסה ובעלת רישיון לעסוק בתחום יכולה להתקין אותם. מערכות גילוי אש פועלות על ידי גילוי השריפה על ידי גלאים שונים, בדרך כלל גלאי עשן, ועיבוד הנתונים על ידי רכזת גילוי האש.